RESULTS

RESULTS

8 Medals Earned at Mission RJCC, Fairfax SYC


Congratulations to our fencers for their recent Top 8 results!

Mission Regional Junior Cadet Circuit (RJCC):

  • Caralina Khrol – Gold in Cadets
  • Isabella Chin – Bronze in Cadets, 5th in Juniors
  • Peter Kambeseles – 5th in Juniors
  • Anna Temiryaev – 5th in Cadets
  • Alan Slavinskiy – 6th in Cadets

Fairfax Challenge Super Youth Circuit (SYC):

  • Landon Shchur – Bronze in Y10
  • Ethan Zaydman – 8th in Y10

Other local top 8 results including NYFA Youth #1:  NYFA-BK   NYFA-LI

Go NYFA!

 

RESULTS

Regional Top 8 Results


Congratulations to our students for a great start to the season!
We wish everyone a fun and successful year!

NYFA Medalists at recent regional competitions:

Neil Lazar RYC:

  • Konstantin Vaysbukh – Gold in Y14
  • Ethan Zaydman – Gold in Y10
  • Shawn Agaon – Silver in Y12
  • Finn Chimoskey – Silver in Y10
  • Elizabeth Zigalo – Bronze in Y12
  • Julian Brodsky – Bronze in Y10

Durkan RJCC:

  • Mitchel Bekker – 7th in Cadet and C2018
  • Isabella Chin – 8th in Cadet and D2018

Charter Oak RYC:

  • Finn Chimoskey – Silver in Y10

Albert Chikayev ROC:

  • Mitchel Bekker – 7th in Div II

Boston SYC:

  • Joshua Yavorovskiy – Bronze in Y12
  • Nadia Gaberkorn – 5th in Y14
  • Finn Chimoskey – 7th in Y10

Durkan Rooster RYC:

  • Finn Chimoskey – Gold in Y10
  • Mitchell Pozovskiy – 6th in Y14

Go NYFA!

RESULTS

2018 Summer Nationals Results


Congratulations to all of our athletes who competed at this year’s National Championships & July Challenge in St Louis, MO! Here are our top 32 results including 7 medals!  Go NYFA!

Juniors

  • Jaclyn Khrol – Bronze
  • Anton Chmut – Bronze
  • Skyler Liverant – 23rd
  • Jordan Liverant – 32nd

Division 1

  • Anton Chmut – 22nd
  • Jaclyn Khrol – 23rd

Cadets

  • Jaclyn Khrol – Silver
  • Skyler Liverant – 8th

Y14

  • Jaclyn Khrol – Bronze
  • Skyler Liverant – Bronze
  • Mark Dolgonos – 12th
  • Caralina Khrol – 17th
  • Anna Temiryaev – 19th

Y12

  • Caralina Khrol – 5th
  • Anna Temiryaev – 14th
  • Ian Goldfine – 19th

Y10

  • Ethan Zaydman – 10th
  • Landon Shchur – 13th
  • Elizabeth Zigalo – 14th
  • Dylan Kats – 19th

Here are photos and coach’s remarks from the competition:

The first day of Summer Nationals brought the first medal, earned by Jackie Khrol: Bronze in Juniors!  We’re proud of Jordan Liverant who made top 32 in Juniors, and Anton Chmut who made Top 32 in Division 1.

Anton Chmut also earned his best result so far: Bronze in Juniors!  Skyler Liverant made top 32 in Juniors out of 324 athletes while only in his first year of Y14, and did great in Division 1, finishing 5th after pools.   Jackie Khrol also made top 32 of Division 1.  Josh Shuster took 4th in Senior Teams beating some of the strongest competitors in the nation.

Jackie earned her second medal:  Silver in Cadets!  What’s more important, she displayed beautiful and confident fencing.  What great consistency from MVP, Jackie Khrol, who earned 3 medals!  She set her personal best in both Cadet and Juniors events and was just 1 touch short of Cadet National title. Very proud!  Also congratulations to Anna Temiryaev and Caralina Khrol for making top 32 in Y14 out of 172 athletes.

Skyler Liverant medaled again, making Top 8 in Cadets and earning his A2018 ranking!  Another MVP of this Nationals, Skyler took Top 4 in Y14, Top 8 in Cadets, Top 32 in Juniors, and 35th in Division 1!  Great job Skyler!  Also congrats to Mark Dolgonos for making top 16 out of 254 athletes — just 1 touch short of top 8 – great fencing.

Our youngest fencers demonstrated very good fencing as well!  They competed among 107 of the best athletes in the Nation. Congrats to:  Ethan Zaydman and Landon Shchur who made top 16, and Dylan Kats for top 32.  Boys earned national points and fenced well.  Julian Brodsky, Finn Chimoskey and Nicholas Iarikov also fought well and I’m sure will do even better next time.

Caralina Khrol earned a top 8 medal and even though we hoped for gold we will work even harder to make it happen next time!  Also congrats to Anna Temiryaev who made top 16 and lost in a tough match to her teammate Caralina Khrol.  Ian_Goldfine showed solid fencing and was fighting till the end even when was down 10-1 and almost won the bout. Ian took 19th place out of 181 fencers.

Liza sets a final note for Nationals by showing strong character and making top 16 on her first Nationals!  Good job Liza.  Keep up the good work:)

– Coach Misha

 

 

 

RESULTS

2 Gold, 1 Silver,1 Bronze + 4 More Medals at Mission SYC


Congratulations to NYFA athletes for great fencing at the Mission Super Youth Circuit on Long Island!  Here are our top 8 results:

  • Anna Temiryaev – Gold & C2018 in Y14
  • Mark Dolgonos – Gold in Y14
  • Caralina Khrol – Silver in Y14
  • Skyler Liverant – Bronze in Y14
  • Elizabeth Zigalo – 6th in Y10
  • Mitchel Bekker – 8th & D2018 in Y14
  • Mitchell Pozovskiy -8th in Y12
  • Dylan Kats – 8th in Y10

Go NYFA!

RESULTS

April NAC, Worlds, ROC, RJCC, SYC, RYC


We’re catching up with our fantastic fencers and their top results over the last couple of months!  Congratulations to all!

April NAC in Richmond, VA:

  • Peter Kambeseles – Gold in Div 2 & B2018 – Peter’s first top 8 result is gold!
  • Alan Temiryaev – 7th in Div 1
  • Dylan Polkovsky – 15th in Div 2, 20th in Div 3
  • Daniel Zaretsky – 28th in Div 2, 30th in Div 3
  • Jaclyn Khrol – 29th in Div 1
  • Anton Chmut – 30th in Div 1

World Championships in Verona, Italy:

  • Alan Temiryaev – 12th at his first Junior World Championship!
    To read more about it, click here

Jeff Wolfe ROC on Long Island:

  • Peter Kambeseles – 6th in Div1A

Denise O’Connor RYC:

  • Dylan Kats – Gold in Y10
  • Julian Brodsky – Silver in Y10
  • Ethan Zaydman – Bronze in Y10
  • Shawn Agaon – 5th in Y12

Fairfax RJCC:

  • Peter Kambeseles – 5th in Juniors

Fairfax SYC:

  • Anna Temiryaev – Bronze in Y12
  • Dylan Kats – Bronze in Y10

The Garden State RYC:

  • Landon Shchur – Silver in Y10
  • Dylan Kats – Bronze in Y10
  • David Dodin – Bronze in Y8
  • Alexander Ratmansky – Bronze in Y8
  • Sean Maas – 5th in Cadets
  • Ethan Zaydman – 5th in Y10
  • Grayson Shchur – 5th in Y8
  • Elizabeth Zigalo – 6th in Y10
  • Liora Profis – 6th in Y8
  • Edward Katsev – 7th in Y8

For more results including local top 8, click here

For NYFA Youth Challenge Point Standings, click here

GO NYFA!