RYC

RESULTS

March-April Results Round-up: Div I National Championships, RYC’s


Congratulations to all of our fencers below for their great results!

Another RYC medal for Sasha! This time silver in Y12! #ryc #medalist #teamnyfa

Great first day at Boston RYC:

David Dodin – Champion in Y10!
Julian Brodsky – Bronze in Y10
Alexandra Rakhovski- Bronze in Y10
Liora Profis – Top 8 in Y10
Nicholas Iarikov – top 8 Y10
Good luck guys in Y12! #teamnyfa #gonyfa #ryc #youngchamps

Division 1 National Championships: Nathan Vaysberg top 16!  Sam Bekker top 32!  Good job guys! #teamnyfa #gonyfa #division1

Congrats to Sam Bekker and team NYU getting bronze medal at National Championships in Salt Lake City, Utah! #teamnyu #nyufencing #teamnyfa

Congratulations to Junior Epee Team USA and coach Sergey Danilov for making history and finishing second at Junior World Championships in Toruń, Poland! #teamusa #usfencing #usfa #worldchampionships #vicechampions

Great weekend for our young athletes representing our club at Regional Youth Circuit – we took 5 out of 8 gold medals!
Konstantin Vaysbukh took double gold in Y14 and Cadets! Way to go Kostya!
Isabella Chin – gold in cadets and B2019!
Mia Smotritsky got her first gold medal in Y12 – very happy for you!
Ethan Zaydman – gold in Y10!
Maks Burovsky – double bronze in Y14 and Y12!
Liza Zigalo – top 8 in Y14!
Marcus Wu – top 8 in Y12!
#gonyfa #teamnyfa #fencenyfa #regionalyouthcircuit #ryc #medalists

RESULTS

Dec & Jan NACs, Premier RYC, Cobra ROC


Congratulations to NYFA students who earned the following top 32 national and top 8 regional results!

January North American Cup in Charlotte, NC:

  • Douglas Tableman – Silver & A2019 in Div I Classification
  • Jaclyn Khrol – Bronze in Juniors & A2019, 25th in Div I
  • Emily Gao – 7th in Juniors & A2019
  • Sean Wilson – 7th & A2019 in Juniors
  • Alan Temiryaev – 18th in Juniors
  • Nathan Vaysberg – 27th in Div I
  • Jordan Liverant – 32nd in Juniors

December North American Cup in Cincinnati, OH:

  • Kevin Feng – 9th in Div II
  • Jaclyn Khrol – 31st in Div I

Cobra Challenge Regional Open Circuit:

  • Daniel Zaretsky – 6th and D2018 in Div II

Premier Winter Regional Youth & Cadet Circuit:

  • Finn Chimoskey – Gold in Y10
  • Konstantin Vaysbukh – Silver in Y14
  • Mitchell Pozovskiy – Bronze in Cadets, 6th in Y14
  • Max Burovsky – Bronze in Y12
  • Jessica Xu – 8th in Y14
  • Mia Smotritsky – 8th in Y12

Other top 8 local results:  LI

Go NYFA!

 

 

RESULTS

RESULTS: GOLD AT NYC HS OPENER, 4 BRONZE AT NJFA RYC, MACARON +


Congratulations to our recent medalists!

  • Anna Lanzman – Gold in NYC Public School Season Opener Tournament, fencing for Stuyvesant HS.

NJFA Regional Youth Circuit (RYC):

  • Sean Maas – Bronze in Y14
  • David Pavlenishvili – Bronze in Y12
  • Ethan Agaon – Bronze in Y10
  • Shawn Agaon – Bronze in Y10

And click here for NYFA Youth and Macaron Open medalists

Go NYFA!

NYFA - NY Fencing - Brooklyn
Sean Maas (right) Bronze Y14 NJFA RYC
NYFA - NY Fencing - Brooklyn
Anna Lanzman (right) Gold NYC Public School Season Opener, fencing for Stuyvesant HS
NYFA NY Fencing Brooklyn
NYFA & Macaron Cafe Mixed Epee Open prizes!

 

 

 

 

 

 

RESULTS

PREMIER RYC, NYAC MERCURY CUP RESULTS


Congratulations to our youth for earning 10 medals including 2 Golds, 4 Silver, and 3 Bronze at the Premier RYC!  Emily Ostrovsky did an outstanding job taking third place at her first competition. Emily managed to overcome her pool results to beat the number 4 seed in her first DE and winning her 2nd DE, making her first competition a success.  Shawn Agaon also did his personal best and we are very proud of him! Daniel Gaidar has been training with us for only half a year and he’s already showing consistent strong results, taking gold in Y14 and silver in Cadets and earning his D2017!  Surely it’s great to see Ian Goldfine winning and David Pavlenishvili taking bronze in Y12.  Alan Slavinsky was one step away from winning Y14 and took silver in the hard bout. Our youngest fencers, Ethan and Julian, also fenced well and took silver and bronze in Y8 – good job boys!
Coach Misha

Premier Club RYC & Cadet:

  • Daniel Gaidar – Gold in Y14,  Silver in U17 and D2017!
  • Ian Goldfine – Gold in Y12
  • Alan Slavinsky – Silver in Y14
  • Shawn Agaon – Silver in Y10
  • Ethan Zaydman – Silver in Y8
  • David Pavlenishvili – Bronze in Y12
  • Emily Ostrovsky – Bronze in Y12
  • Julian Brodsky – Bronze in Y8
  • Ethan Agaon – 6th in Y10

Congratulations also to Anton Chmut for making top 8 at the NYAC Mercury Cup open only to A and B rated fencers.

Go NYFA!

 

 

 

 

 

RESULTS

RECENT RESULTS & QUALIFICATIONS


No Comments
Please join us in congratulating our fencers for their most recent results and qualifications:
Qualified for National Championships at the NJFA Danny Bukantz Regional Open Circuit:
  • Skyler Chin – 7th out of 86 in Div1A Senior Men’s Epee
  • Anna Brosgol – 8th out of 59 in Div1A Senior Women’s Epee
  • Yuriy Chelnitsky – 3rd in VetCombined Mixed Epee
  • Alex Shifer – 8th in VetCombined Mixed Epee
Qualified for March and July North American Cups at the Cobra Region 3 Regional Youth Circuit:
  • Mark Dolgonos – 1st in Y10 Mixed Epee
  • Ethan Kushnerik – 3rd in Y10 Mixed Epee
  • Skyler Liverant – 3rd in Y10 Mixed Epee
  • Jaclyn Khrol – 5th in Y12 Mixed Epee
Fencers Club Y12 Mixed Epee:
  • Michael Mogilevich – 5th
  • Mark Dolgonos – 6th
  • Ethan Kushnerik – 8th