New York fencing

RESULTS

RESULTS: NYFA DIV2s, RYCs, NYC HS CHAMPS +


Here’s a round-up of NYFA fencers’ recent top results – Congratulations to all!

Anna Lanzman – Silver in New York Public Schools Championships

Anna Lanzman - Silver at NYC PSAL HS Championships
Anna Lanzman (2nd fr L) – Silver at NYC PSAL HS Championships

David Pavlenishvili – Silver in Y12, Bronze in Y14 at Cobra Youth

Anton Chmut – 8th & A2016 in Div1A at NJFA March ROC

Garden State RYC:

  • Max Koustikov – Gold in Y10
  • Ian Goldfine – Silver in Y10
  • Michael Mogilevich – 5th in Y14
  • Anna Temiryaev – 6th in Y12
  • Katherine Yenna – 7th in Y12
  • David Pavlenishvili – 7th in Y12
  • Mitchel Bekker – 8th in Y12

Lilov RYC:

  • Ethan Kushnerik – Gold in Y14
  • Katherine Yenna – Silver in Y12, 7th in Y14
  • Joshua Shuster – Bronze in Y14
  • Daniel Plechavicius – Bronze in Y12
  • David Pavlenishvili – 5th in Y12
  • Anna Temiryaev – 6th in Y12
  • Arevik Amroyan – 7th in Y12
  • Mitchel Bekker – 7th in Y12
Joshua Shuster - Bronze, Ethan Kushnerik - Gold in Y14  at Lilov RYC
Joshua Shuster – Bronze, Ethan Kushnerik – Gold in Y14 at Lilov RYC

NYFA C&under – April:

  • Devan Singh – Gold & E2016
  • Peter Kambeseles – Bronze
  • Yuriy Chelnitsky – Bronze
  • Jack Kambeseles – 5th
  • Daniel Zaretsky – 6th

 

NYFA C&under – March:

  • Ed Mufel – Gold and C2016
  • Michael Mogilevich – Silver and D2016
  • Matthew Ko – Bronze
  • Dylan Polkovsky – Bronze and D2016
  • Andrew Mufel – 5th
  • Peter Kambeseles – 7th and E2016
  • Jack Kambeseles – 8th

Metro Div National Qualifier:

  • Jordan Liverant – Gold in Div2
  • Daniel Zaretsky – Gold in Y14
  • Katherine Yenna – Gold in Y14
  • Joshua Shuster – Bronze in Div2

Go NYFA!

CLUB NEWS, fencing camps

SUMMER CAMP UPDATE: ENROLL NOW, NEW SESSION + RAFTING/CAMPING ADDED


No Comments

Registration is open and filling up for NYFA’s Summer Sleep-away Epee Fencing Camps in Pennsylvania.  All competitive fencers ages 10 and up are welcome to attend.  Here’s what we have planned for 2016:

  • Session 1 at Phelps School:  August 4-13
  • Session 2 at Perkiomen School: August 14-23
  • Whitewater Rafting & Overnight Camping: August 13-14
    (Included for FREE for campers who register for both sessions!)

Early-bird deadline is March 28th. Sign up now to secure your spots, as spaces are limited and prices go up on March 29th.

Quick Links:

2016 NYFA Summer Sleepaway Camps Phelps Perk Flyer 20160305

RESULTS

RESULTS: NYFA YOUTH#4, LONG ISLAND HIGH SCHOOL, COBRA ROC


Congratulations to the following fencers for their recent top results!

NYFA Youth Challenge #4 – Top 3:

  • Jaclyn Khrol – Gold in Y14, Gold in Y12
  • Ian Goldfine – Gold in Y10, Bronze in Y12
  • Finn Chimoskey – Gold in Y8
  • Peter Kambeseles – Silver in Y14
  • Mitchel Bekker – Silver in Y12
  • Anna Temiryaev – Silver in Y10
  • Samuel Medina – Silver in Y8
  • Alan Slavinskiy – Bronze in Y14
  • Jack Kambeseles – Bronze in Y14
  • Nadia Gaberkorn – Bronze in Y10
  • Julian Brodsky – Bronze in Y8

Cobra ROC:

  • Andrew Mufel – 6th in C&Under

Long Island High School Fencing:

  • Jericho HS (Bennett Cohen, Devan Singh) – Nassau County Team Champions
  • Bennett Cohen – Jericho sophomore, Silver in Nassau Individual Men’s Epee Championship; All-Long Island First Team
  • Michael Snyder – Garden City senior, Bronze in Nassau Individual Men’s Epee Championship
  • Matthew Ko – Great Neck South junior, 8th in Nassau County Individual Men’s Epee Championship
  • Devin Chin – Great Neck South sophomore, Bronze in Nassau Underclassmen Men’s Epee

NYFA Youth#4 Y14 medalistsNYFA Youth#4 Y14 medalists

Bennett Cohen (l) Jericho HS 2016 Team Nassau County ChampionsBennett Cohen (l) Jericho HS – 2016 Nassau County Team Champions

Go NYFA!

RESULTS

RESULTS: CAPITOL CLASH SYC, NJ HS CHAMPS +


No Comments

Our fencers represented NYFA on 7 out of 8 podiums at Capitol Clash SYC & Cadets, earning 11 medals,  including 2 Golds, 2 Silvers & 3 Bronze!

Congratulations to all for your hard work and winning ways!

  • Mark Dolgonos – Gold in Y12, E2016 in Y14 (11th)
  • Anna Temiryaev – Gold in Y10
  • Alan Temiryaev – Silver in Y14
  • Skyler Liverant – Silver in Y12
  • Anna Lanzman – Bronze in Cadets & C2016, 5th in Y14
  • Daniel Plechavicius – Bronze in Y12
  • Ian Goldfine – Bronze in Y10
  • Samuel Bekker – 5th in Cadets
  • Ethan Kushnerik – 5th in Y12
  • Andrew Mufel – 6th in Y14

Your performance made NYFA the #1 ranked club in men’s epee and #4 in women’s epee at this Super Youth Circuit (source: www.nationalfencingclubrankings.com)

In addition, we congratulate the following fencers for their recent top results:

  • Nathan Vaysberg – Gold & A2016 in Juniors at Denise O’Connor HS Championships
  • Samuel Medina – 6th in Y10 at NSFC Mixed Epee

Go NYFA!

 

RESULTS

RESULTS: COBRA RYC, ATLANTA SYC, FENCERS CLUB, NYFA


Congratulations to our athletes who competed in recent Senior and Youth events and earned top results including 4 Gold, 3 Silver, 3 Bronze!

Fencers Club Senior Men’s Epee Open:

  • Anton Chmut – Silver
  • Alan Temiryaev – 8th

Chayevsky Atlanta Fencing Classic Super Youth Circuit &  Cadet:

  • Ethan Kushnerik – Gold in Y12, 7th in Y14

Cobra Regional Youth Circuit:

  • Ian Goldfine – Gold in Y10
  • Caralina Khrol – Gold in Y10, 5th in Y12
  • Michael Mogilevich – Silver in Y14
  • Katherine Yenna – Silver in Y12
  • Jordan Liverant – Bronze in Y14
  • Max Koustikov – Bronze in Y10
  • Anna Temiryaev – Bronze in Y10
  • Mitchel Bekker – 7th in Y12
  • Skyler Liverant – 8th in Y14

NYFA Unrated Mixed Open:

  • Peter Kambeseles – Gold and E2015!

Go NYFA!

NYFA medalists at Cobra RYC
Max Koustikov (left) Bronze and Ian Goldfine – Gold  in Y10 at 2015 Cobra RYC
Ethan Kushnerik - Gold in Y10 at 2015 Atlanta SYC
Ethan Kushnerik – Gold in Y10 at 2015 Atlanta SYC