MICHAEL MOKRETSOV, HEAD COACH

Coach Michael MokretsovMichael Mokretsov began fencing at the age of 12 in his native city, Khmelnitsky. His coach, Yury Mazur, helped him to become a Ukrainian National Championship Silver medalist in 2005, and a member of the Junior National Epee Team and European Championship finalist in team event in 2004. Throughout his national team career, Michael has competed in numerous cadet and junior World Cups and European Championships.

Michael was offered an athletic scholarship to St. John’s University where he earned All-American Athlete honors in 2008, Academic All-Star honors in 2006-2007, and served as team captain and team manager, under Coach Yuri Gelman.

NYFA Saturday Practice Coach Misha with IanMichael has been coaching in the NY metropolitan area since 2006. While in college, he was a coach at several fencing clubs and high schools in New York City and Long Island.

In 2010, Michael graduated and founded New York Fencing Academy, which has quickly become a center for excellence in epee with one of the strongest competitive programs in the country. Michael has produced many top ranked fencers including National and World Cup Champions, and members of USA and French National Teams. Coach Mokretsov with Alan TemiryaevHis young athletes have won multiple Super Youth Circuits and earned hundreds of SYC finalist medals. New York Fencing Academy was named “Fencing Club of the Year” for the last two years and was ranked the #1 club in the US for youth men’s and women’s epee based on national podium points.

NOTABLE STUDENTS

International Medalists:

  • Romain Cannone
    • Gold – Junior Team European Championship, Plodiv 2017
    • Bronze – Junior World Cup, Espoo 2017
    • Gold – Junior Team World Cup Championship, Udine 2016
    • Bronze – Junior Team World Cup, Riga 2016
    • Gold – Junior Team European Championship, Maribor 2015
    • Silver – Junior Team World Championship, Tashkent 2015
    • Bronze – Junior World Cup, Basel 2015
    • Gold – Cadet World Cup, Bratislava 2014
    • France Junior National Team Member, 2015-2017
  • Alan Temiryaev
    • Silver – Cadet World Cup, Espoo 2017
    • Silver – Cadet Team World Cup, Grenoble 2016
    • Bronze – Cadet World Cup, Grenoble 2016
    • Bronze – Cadet World Cup, Klagenfurt 2016
    • Bronze – Cadet Team World Cup, Klagenfurt 2016
    • USA World Team Member 2017
  • Anton Chmut
    • Gold – Cadet Team World Cup, Bratislava 2017
    • Bronze – Cadet World Cup, Bratislava 2017
    • Bronze – Cadet Team World Cup, Klagenfurt 2016
  • Jaclyn Khrol
    • Bronze – Cadet Team World Cup, Espoo 2017
  • Anna Lanzman
    • Silver – Team Maccabiah Games 2017

National Gold Medalists:

  • Alan Temiryaev – Junior Junior Olympics 2017, Cadet July Challenge 2017 & 2016
  • Jaclyn Khrol – Y12 Summer Nationals 2016, Y12 NAC 2016, Y10 NAC 2014, Y14 Team NAC 2017, Y14 Team NAC 2016
  • Romain Cannone – Junior NAC 2014, Cadet NAC 2013
  • Caralina Khrol – Y10 NAC 2016, Y14 Team NAC 2017, Y14 Team NAC 2016
  • Ethan Kushnerik – Y12 NAC 2016, Y14 Team NAC 2017
  • Skyler Liverant – Y10 NAC 2015, Y14 Team NAC 2017
  • Ian Goldfine – Y10 NAC 2016
  • Nadia Gaberkorn – Y14 Team NAC 2017
  • Jordan Liverant – Y14 Team NAC 2017
  • Mark Dolgonos – Y14 Team NAC 2017
  • Jack Kambeseles – Y14 Team NAC 2017
  • Anna Lanzman – Y14 Team NAC 2016
  • Melanie Dolgonos – Y14 Team NAC 2016
  • Sam Bekker – Classification NAC 2018

National Finalists:

Multiple national finalist medals earned by: Skyler Chin, Annie Morelli, Romain Cannone, Anton Chmut, Alan Temiryaev, Jaclyn Khrol, Nathan Vaysberg, Ethan Kushnerik, Skyler Liverant, Anna Lanzman, Mark Dolgonos, Jordan Liverant, Joshua Shuster, Anna Temiryaev, Ian Goldfine, Michael Mogilevich, Andrew Mufel, Joshua Sikarevich, Richard Kim, Caralina Khrol, Melanie Dolgonos, Sam Bekker, Nadia Gaberkorn, David Pavlenishvili, Jack Kambeseles, Bennett Cohen

Super Youth Circuit Gold Medalists:

Over 300 SYC finalists including more than 50 SYC Gold Medals earned by: Jaclyn Khrol, Ethan Kushnerik, Caralina Khrol, Skyler Liverant, Anton Chmut, Ian Goldfine, Mark Dolgonos, Nadia Gaberkorn, Anna Temiryaev, Alan Temiryaev, Melanie Dolgonos, Nathan Vaysberg, Joshua Shuster, Skyler Chin, Ronny Gubin.

.